Sunday 9 May 2010

[own.mtm] Sevilla 2 - Barcelona 3

Să dea Sevilla al treilea gol ar fi fost una din cele mai mari minciuni fotbalistice la care aş fi asistat...

De ce nu a dat Sevilla al treilea gol:
  • Pentru că a fost umilită pe teren şi nu s-a văzut că merită decît poate să rămînă în Primera, iar ei se joacă de-a mersul în Ligă.
  • Pentru că nu avea nevoie şi erau doar căcănari să vrea mai mult de la meciul ăsta.
  • Pentru că am rîs şi-am zis că nu-i nimic cînd la 3-0 nu s-a acordat penaltiul la Pedro sau Bojan a ratat cu poarta goală. La fel la celelalte ratări imense.
  • Pentru că şi primele lor goluri au fost nişte glume proaste, ale lui Pique parcă.  [edit: Puyol la ambele]
  • Pentru că exact în secunda în care au dat golul doi am schimbat la meciul aroganţilor şi PUTEAM SĂ JUR - după ce s-au chinuit 73 de minute cu o echipă în inferioritate numerică ATUNCI cînd a marcat Sevilla au dat gol. Fază fixă, ce altceva. Amintiri cu van Nistelrooij şi Tamudo...

De ce merita FCB titlul
  • Pentru că singurul meci important în care nu au bătut a fost cel de la Valencia.
  • Pentru că din 3500 de minute cică Barcelona a fost condusă abia 120, adică 3.5% din timp.
  • Pentru că după 38! de meciuri doar două echipe pot spune că au condus campioana. Echipa a fost intangibilă.
  • Pentru că marii rivali nu au prea mişcat cu ei. Iarăşi s-au mîncat seminţe în linişte pe Bernabeu.
  • Pentru că a jucat aproape întreg sezonul cu un om care o trăgea în jos şi abia pe final a apărut perechea Bojan-Pedro-Messi care a adus o oarecare linişte. Chiar dacă Bojan e încă un copil.
  • Pentru că au reuşit deja să-l scoată pe Casillas din pepeni şi să devină violent.
  • Pentru că au reuşit să-l facă pe VicVal să pară mult mai bun decît Casillas.
  • Pentru că au o singură înfrîngere şi sunt singurul club care toate etapele a fost fie pe locul 1 fie pe 2.