Wednesday 20 August 2008

[mysport.ro] Povestile ascunse ale fotbalului: “Un autogol pentru a castiga”(IV)

Acest incident a avut loc intr-un meci din faza grupelor in editia din 1994 a Cupei Caraibelor.Barbados trebuia sa castige acest meci la o diferenta de cel putin doua goluri pentru a se califica in faza urmatoare.Aceasta competitie avea insa unele reguli ciudate: daca meciul se termina la egalitate in timpul regulamentar, se mergea in prelungiri, unde era valabila regula golului de aur, prima echipa care inscria, castiga si meciul cu un avantaj de doua goluri.
.
Barbados conducea cu 2-0 in a doua repriza pana cand Grenada a reusit sa marcheze in minutul 83.Jucatorii din Barbados au realizat cu trei minute inainte de final ca nu pot inscrie din nou in poarta adversarilor, au incetat sa atace, stiind ca se mai pot califica doar daca vor trimite meciul in prelungiri.In minutul 87, Sealy si Soute au pasat pana cand Sealy a marcat in propria poarta pentru a egala.
.
Jucatorii din Grenada uimiti de “reusita” adversarilor au realizat prea tarziu ce s-a intamplat si au incercat sa faca acelasi lucru pentru nu merge in prelungiri, insa nu au reusit deoarece au fost opriti de jucatorii din Barbados.Meciul s-a terminat 2-2, iar dupa patru minute din prelungiri Thorne a inscris pentru Barbados in amuzamentul spectatorilor de pe stadionul national din Bridgetown.Scor final, Barbados - Grenada 4-2!
CLICK pe poza pentru Video !!!

.
Iata ce declara James Clarkson, antrenorul Grenadei, la sfarsitul meciului.“M-am simtit inselat” .. “Jucatorii nostri nu stiau unde sa inscrie: in poarta lor sau in poarta noastra.Nu am mai vazut asa ceva.In fotbal se presupune ca trebuie sa inscrii impotriva adversarilor pentru a castiga, nu pentru ei”.